W upalne dni nie zapomnijmy o zwierzętach ❗️
 
Nadeszły pierwsze w tym roku upalne dni. Dla nas to wielka radość, dla zwierząt bez odpowiedniej opieki kolejny trudny okres w roku.
Obserwujcie, czy u sąsiada pies ma wodę, czy ma miejsce do schowania się przed słońcem. Wystawcie miskę z wodą kotom wolno żyjącym, ptakom i bezdomnym psom! Dzięki tak małemu gestowi, pomożemy przetrwać zwierzętom ten trudny czas.
Ptaki lubią schłodzić się w misce wody, wolno żyjące koty zaspokoją pragnienie, jeże i inne małe leśne ssaki skorzystają z wodopoju.
Pamiętajmy, że upał może okazać się niebezpieczny dla zwierząt.
Miska z wodą jest niezbędna, aby chronić zwierzę przed odwodnieniem.
Psa warto okrywać mokrym ręcznikiem, zwłaszcza głowę. Chronimy w ten sposób mózg, kark i pachy. Psy nie mają wyczucia, ile mogą przebywać na słońcu, więc trzeba samemu o to zadbać. W przypadku, gdy pies jest uwiązany na łańcuchu, powinien mieć dostęp do ocienionego miejsca i często zmienianej wody.
Absolutnie nie można zostawić psa w zamkniętym samochodzie podczas upałów. Dla czworonoga może się to zakończyć śmiercią.
Pies się nie poci przez skórę, bo nie ma gruczołów potowych poci się poprzez ziajanie. Jeśli jest w tak gorącym pomieszczeniu, jak samochód stojący na słońcu, który staje się puszką termiczną, nie może tego zrobić. Wtedy często omdlewa. Zwróćmy też uwagę, czy kaganiec pozwala mu otworzyć na tyle pysk, by mógł ziajać.
Pomagajmy! Bądźmy czujni na potrzeby zwierząt wokół nas.