Schronisko dla bezdomnych zwierząt

Starogard Gdański  tel. (58) 56 099 31

Profile

Layout

Cpanel
Aleksandra

Aleksandra

 

Kot jedynak, zwyczajnie się nudzi. Nawet, gdy poświęcamy mu dużo czasu na zabawy, nigdy nie będziemy, tak jak koci towarzysz, urządzać dzikich gonitw po pokojach, bawić się w chowanego w najmniej przewidywanych przez nas miejscach czy ganiać za piłeczką .

Opinia, że kot jest samotnikiem i zależy mu głównie na jedzeniu oraz spaniu, jest mylna. Wystarczy poobserwować koty w schroniskowej kociarni. Ich wspólne zabawy, gonitwy, rozmowy a czasem i kłótnie , kot jedynak jest tego pozbawiony.

Kiedy decydujemy się na adopcję kota, najlepiej od razu przygarnąć dwa. Jeśli weźmiemy dwa małe kociaki, będziemy mieli okazję obserwować ich wspólne zabawy, często lepsze niż TV. Koty dorosłe , trafiwszy razem do nowego domu, również najprawdopodobniej szybko się zgrają.

Niestety, kot który przez długi  czas był sam , może początkowo , nie tolerować innego kota na swoim terenie.  Ale przy spokojnym i rozważnym podejściu właścicieli, sytuacja jest do opanowania.
 Najlepiej jest nowego kota na początku postawić w zamkniętym kontenerku, tak by rezydent miał do niego dostęp, ale nie mógł go skrzywdzić . Jeśli rezydent wykazuje  się na zaciekawienie ale nie ma dzikiej agresji ( mruczenie, postawiona sierść a nawet syczenie – jest normalne), można otworzyć kontenerem. Cały czas należy mieć sytuacje pod kontrolą. Bardzo rzadko zdarza się by dwa koty tak od razu zaatakowały się, tym bardziej, jeśli spotkanie ma miejsce w pokoju gdzie jest sporo miejsca. Najprawdopodobniej na początku będziemy mieli okazję zobaczyć cały pokaz siły i dominacji z obydwu stron.
Jeśli nowy kot okaże się spokojnym i układnym - najczęściej wkrótce przystępuje do zwiedzania mieszkania, co rozładowuje napięcie, choć jeszcze przez kilka dni można spodziewać się syków i zjeżonej sierści, gdy oba koty się spotkają.
Niestety ludzie dość  często wpadają w panikę, oddzielają od siebie koty lub ciągle im przeszkadzają. To błąd - one MUSZĄ się dogadać. Zrobią to tym szybciej, im mniej będziemy się wtrącać. Kot rezydent chce pokazać, że on jest panem na tym terenie a nowy nie zawsze się z tym zgadza, więc przedstawia swoje racje. Dlatego jeśli koty się jawnie nie kotłują w walce - nie przeszkadzajmy im, nie krzyczmy, nie przejmujmy się sykami i stroszeniem sierści - ten etap po prostu trzeba przeczekać.
Jeżeli zaobserwujemy, że jeden kot zapędził, być może nieumyślnie, drugiego w kąt i tamten nie mogąc uciec szykuje się do walki , wtedy zawołajmy  je na jedzenie, lub przejdźmy między nimi.
W większości przypadków to  wystarcza do rozładowania atmosfery i pozwala odejść z honorem kotu, który czuje się słabszy.

Czasem jednak, mogą wywiązać się walki, lub któryś z kotów jest zbyt uległy i pozwala się kompletnie zastraszyć. W takim przypadku  trzeba przyzwyczajać koty do siebie stopniowo - nowy powinien być zamknięty w jakimś pokoju i wypuszczany tylko na trochę, pod ścisłą kontrolą. To może troszkę potrwać, ale zwykle daje dobre rezultaty.

Wszystkich tych problemów można uniknąć decydując się od razu na dwa koty. Kociaki, które wspólnie dorastają zwykle są związane bardzo bliską więzią.
Jeśli chcemy wziąć dwa dorosłe, nieznające się koty - idealnie będzie, jeśli sprowadzimy je do domu tego samego dnia. Wtedy żaden z kotów nie będzie rościł sobie praw do terenu, a stres związany z nowym miejscem skutecznie wybije im z głów wszelkie awantury.

Pamiętajmy : dwa koty to dwa razy tyle mruczenia i dwa razy więcej miłości , ale przede wszystkim ratujesz, dajesz dom i miłość jednemu kotu więcej.

 

 

Statystycznie najwięcej psów porzucanych jest w okresie wakacji. Apelujemy o rozsądne planowanie urlopu, aby nasze czworonogi znalazły się w tym czasie pod dobrą opieką rodziny, zaufanych znajomych bądź w hotelu dla zwierząt. Zachęcamy również do wyjazdów wakacyjnych z pupilem – coraz więcej pensjonatów i ośrodków wczasowych przyjmuje gości wraz ze zwierzętami.
 

upał zabija

Opublikowano w News

Za oknem upał! Pamiętajcie, że bezdomnym psom i kotom też chce się pić!

kup koszulkę-nakarm zwierzaka

Opublikowano w News

Akcja taka NAKARM ZWIERZAKA!
Kupując koszulkę na tej stronie pomożesz nakarmić Starogardzkie psiaki

zapraszamy do schroniska

Opublikowano w News

Odwiedź najbliższe schronisko!
OTOZ Animals prowadzi już 9 schronisk dla zwierząt w tym schronisko w Starogardzie Gdańskim.

Jedno z naszych najważniejszych zadań to pomoc porzuconym, bezdomnym zwierzętom, które czekają na nowy kochający dom. Od początku działalności OTOZ Animals chcieliśmy zmienić los zwierząt w schroniskach poprawiając warunki techniczne schronisk oraz szukając dla psiaków i kotów nowych, dobrych domów.
W ubiegłym roku udało się nam uratować i oddać do adopcji 5185 psiaków i 2840 kotów.
Środki z darowizn i z 1 procenta przekazujemy na zakup nowych bud, karmy, szczepionek i leków ratujących życie bezdomnych zwierząt, budowę dużych kojców dla psiaków oraz w ramach posiadanych środków modernizację schronisk. Zwierzęta w naszych schroniskach często przechodzą prawdziwą metamorfozę. Trafiają do nas niejednokrotnie chore, głodne, w złym stanie fizycznym i psychicznym. Staramy się zmienić ich los i po okresie leczenia, szczepień ochronnych szukamy dla nich nowych domów, zobacz krótką prezentację metamorfozy zwierząt w naszych schroniskach 
https://www.youtube.com/watch?v=I-bFPkwzFJo

Prosimy nie zapominajcie o schroniskach i pamiętajcie, ze właśnie w schronisku znajdziecie przyjaciela na całe życie.
Kto ma psa lub kota ze schroniska dobrze wie jak jego pupil potrafi być oddanym współtowarzyszem i Wielkim Przyjacielem - NIEPRAWDAŻ?!

Zachęcamy do adopcji bezdomnych zwierząt. Odwiedź najbliższe schronisko, popatrz im w oczy i wybierz jednego z nich!

nasze ptaki

Opublikowano w News

Najczęściej tracą wolność ci, co jej pragną. Ptaki, które zostały stworzone do życia w podniebnych przestworzach. Unosząc się nad ziemią czują się wolne i szczęśliwe. Nie boją zeskoczyć się z drzewa, bo wiedzą, że mają skrzydła, dzięki którym bezpiecznie wylądują tam, gdzie tylko zapragną.

Niestety jedna z naszych podopiecznych swój ostatni lot ma już za sobą. Mewa śmieszka, u której po wykonanym prześwietleniu konieczna była amputacja skrzydła. Nic nie dało się zrobić, aby znowu mogła szybować. Teraz zamieszkuje jedną z klatek i dochodzi do siebie po zabiegu. Codziennie dostaje od nas porcję smakołyków, które z chęcią zjada. Chociaż wiemy, że zrobiliśmy co było konieczne to z trudem przyglądamy się jej próbom wzbicia się w górę, co za każdym razem kończy się niepowodzeniem. Jednak teraz najważniejsze jest, aby miała spokój. Nie może wrócić już do środowiska w jakim żyła. Stała się w pewnym sensie niepełnosprawna co wyklucza jej dalsze samodzielne życie. Potrzebny jej azyl z dala od stresów, aby do końca swoich dni ktoś dbał o nią i ofiarował jej schronienie. Póki co przebywa u nas i ma się coraz lepiej. Kolejną klatkę zamieszkuje druga ptasia lokatorka. Jest ona przedstawicielką rodziny krukowatych. To nasza kawka. Na pewno nieraz widzieliście jedną z nich wśród alejek w centrum miasta lub parku. To bardzo towarzyskie ptaki nie stroniące od ulicznego zgiełku i grup ludzi. Żywią się wszystkim co tylko uda im się wygrzebać z ziemi. Niestety ich los nie zawsze jest łatwy. Nie wszędzie są mile widziane. Wraz z wznoszonymi coraz to nowszymi budowlami tracą również potencjalne miejsca do schronienia czy założenia gniazd. Kawka ma ranę pod skrzydłem, która mamy nadzieję jak najszybciej się zagoi a ona sama będzie mogła wkrótce znowu toczyć swój niezależny żywot. Chcemy zaapelować do Państwa, aby w przyszłości nie pozostał Wam obojętny los tych skrzydlatych zwierząt. Również one często cierpią, gdzieś na uboczu konają niedostrzegane przez nikogo.

 

 

 

zapraszamy na majowy spacer

Opublikowano w News

Z wielką radością chcielibyśmy Państwa zaprosić na MAJOWY SPACER PRZYJAŹNI Emotikon smile Który odbędzie się 02.05.2015 o godzinie 11:00 jak zawszę w schronisku Emotikon smile 

podaruj zwierzętom swój 1%

Opublikowano w News

Masz babcię lub dziadka?
Przed nami jeszcze tylko miesiąc na rozliczenie podatku z fiskusem.
Emeryt czy rencista, który otrzymuje z ZUS PIT nr 40A, najczęściej nie korzysta z możliwości przekazania 1% od podatku, bo wymaga to samodzielnego "przełożenia" informacji podatkowych na standardowy PIT- 37, a to budzi obawy.
Apelujemy - przede wszystkim - do młodych, aby zarekomendowali swoim dziadkom możliwość przekazania 1% od podatku za 2014 rok, oraz pomogli im w wypełnieniu PIT-u 37 oraz przesłaniu go do stosownego urzędu skarbowego. Zaproście babcię czy dziadka do kompa i pokażcie, że to bardzo praktyczne urządzenie, które podaje wypełniony PIT zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Zapraszamy zatem do pobrania programu z naszej strony .
Polećcie nas znajomym, bezdomne zwierzęta czekają na każdy procencik J

Wiadomości z domku Queen

Opublikowano w News

Przesyłamy kilka fotek naszej Cleo. W lutym adoptowaliśmy ją z waszego schroniska jako Queen . Co to dużo pisać...wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Daje nam tyle radości, że ciężko to opisać.

walentynkowy spacer przyjaźni

Opublikowano w News

Serdecznie zapraszamy na Walentynkowy Spacer Przyjaźni, który odbędzie się już 14 lutego (sobota) o godzinie 11.00 w Schronisku.

Podarujmy w ten szczególny dzień jeszcze więcej serca naszym psiakom i wyjdźmy z nimi na spacerek

Czeka pyszna herbatka zimowa, oraz merdające ogonki spragnione miłości 

 
 
Strona 1 z 23