Schronisko dla bezdomnych zwierząt

Starogard Gdański  tel. (58) 56 099 31

Profile

Layout

Cpanel

Co ci mówi Twój kot?

Każdy ruch ciała kotka przekazuje człowiekowi informacje. Oto kilka informacji dla Ciebie od Twojego pupila..

1. Co Ci pokaże ogonkiem? Ogon zdradza zamiary kotka. Jeśli jest wyprostowany oznacza pewność i zadowolenie z siebie. Twój kot traktuje cię wtedy z góry :-)Możesz do niego mówić, prosić, a on i tak swoje... Jeśli kotek się boi jego ogon staje się najeżony. Sprawia wtedy wrażenie większego niż jest. Chociaż taki nastroszony ogonek może być oznaką brawury. Nie radzę brać pupila wtedy na ręce.... Jeżeli powoli porusza ogonkiem jest rozdrażniony. Coś mu po prostu nie pasuje. Dzieje się tak jeżeli obudzisz kotka, a on ma jeszcze ochotę na drzemkę albo dajesz mu "głaski" w nieodpowiednim miejscu lub momencie. Machanie ogonem jest bardzo wymowne. To, że Twój kotek lubi twoją obecność nie znaczy, że chce pieszczot! Szybkie machanie naprężonym ogonem jest aktem radosnego powitania. Towarzyszy mu zazwyczaj łaszenie się, mruczenie. A wiesz kiedy ogonek kotka drży? Kiedy np. zobaczy ptaszka za oknem, a im dłużej go widzi tym coraz szybciej nim porusza. Zaczyna zamiatać podłogę albo uderzać koniuszkiem o ziemię. 

2. Co ci powiedzą uszy? Kotek słyszy jak wszyscy wiedzą lepiej od człowieka. Używają ich do porozumiewania się. Niektóre kotki mają takie kępki włosów na uszach którymi posługują się jak chorągiewkami, by ich komunikaty były bardziej czytelne! Jeśli Twój kotek jest ciekawy, zadowolony, gotowy do zabawy bądź odprężony jego uszka są postawione. Chociaż jest wyjątek - nie dotyczy małych agresorów które w ten sposób okazują pewność siebie. Jeśli uszy położy na bok tzn., że jest wystraszony, nieufny albo gotowy do obrony. (zależy to od charakteru kocika). Jeśli kładzie uszy do tyłu jest pełen agresji, paniki. To jego bojowe nastawienie wtedy się wycofuj i to bardzo szybko albo przygotuj apteczkę dla siebie.

3. Co zobaczysz w oczach? Czy oczy nie są zwierciadłem duszy?! Zwłaszcza kociej. Kot jednym spojrzeniem da Ci do zrozumienia co o tobie myśli!
Kiedy kot patrzy na ciebie przez kilka sekund, po czym mruży oczy, a następnie się odwraca, oznacza to, że zdaje sobie sprawę z twojej obecności, ale nie zachęca cię do bliższego kontaktu. Jest to koci odpowiednik ukłonu wymienianego z kimś na ulicy. Nie jest raczej zachętą do dłuższej rozmowy, choć mieści się w granicach dobrego wychowania.
Intensywne spojrzenie wiąże się zazwyczaj z groźbą. Bez względu na to, czy gapi się na nas ktoś obcy na ulicy, czy kot, wniosek jest jeden - należy się mieć na baczności. UWAGA! To znów nie jest tak zupełnie jednoznaczny objaw. Zaprzyjaźniony kot może jednak długo się w ciebie wpatrywać mając przy tym jak najlepsze intencje. Kotki swoim spojrzeniem potrafią zwrócić Twoją uwagę, czy nie zauważasz, że w takim spojrzeniu jest jakiś cel: np. prowadzi Cię do pustej miski, patrząc wymownie, że nie tak to przecież powinno wyglądać, albo jakoś inaczej daje do zrozumienia, o co chodzi. 
Należy zwracać uwagę na mowę całego ciała, jeśli chce się zrozumieć zamiary kota. Wiele mówią też kocie źrenice. Mocno rozszerzone świadczą o przerażeniu. Jeśli nie masz pewności, czy kot się boi, przypatrz się jego źrenicom. Szeroko otwarte oczy o rozszerzonych źrenicach oznaczają, że niebezpieczeństwo czai się tuż tuż. Źrenice kota przejawiającego agresję są wąskie, ściągnięte w szparki. 

Artykuł dostępny pod linkiem: http://twojezwierzaki.org/artykul/321/co-ci-mowi-twoj-kot