Schronisko dla bezdomnych zwierząt

Starogard Gdański  tel. (58) 56 099 31

Profile

Layout

Cpanel
Administrator

Administrator

test

Napisane przez Opublikowano w Informacje

test

Dzień kundelka!

Opublikowano w News

Z okazji Dnia Kundelka życzymy wszystkim czworonogom merdających z radości ogonków a ich miłośnikom dużo uśmiechu. Pamiętajmy w ten dzień o wszystkich psiakach, które w schroniskach stęsknione czekają na nowego przyjaciela. Zachęcamy do odwiedzania schronisk i odpowiedzialnej adopcji.

Zanim Adoptujesz

Napisane przez Opublikowano w ZANIM ADOPTUJESZ

ZANIM ZAADOPTUJESZ

 

 

Jest wiele powodów dla których człowiek decyduje się zaadoptować psa ze schroniska. Większość stanowią ludzie kierujący się sercem, wzrusza ich los cierpiących zwierząt, chcą pomóc któremuś z nich, przygarnąć pod swój dach życiowego rozbitka. Są również tacy, którzy mają zamiar podarować komuś merdający ogonem prezent, zdarzają się osoby szukające okazji na pozyskanie bez wielkich kosztów rasowego psa lub dużego stróżującego zwierzęcia do budy. Niekiedy trudno podczas pierwszego kontaktu ocenić prawdziwe intencje zgłaszającej się do nas osoby, jej dojrzałość i odpowiedzialność. Za każdym razem staramy się niezwykle solidnie przeprowadzić wywiad z kandydatem na właściciela. Przestrzegamy zawsze przed braniem psa jako formy prezentu, zdarza się jednak, że taki prezent zaakceptowany przez jego odbiorcę, zostaje w jego domu do końca swoich dni. Decyzję o zakupie zwierzęcia bardzo często podejmujemy pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Efekt złych decyzji można zobaczyć w schroniskach dla bezdomnych zwierząt na całym świecie, w milionach przerażonych i smutnych oczu.

Tekst ten powstał dla tych, którzy starają się podchodzić profesjonalnie do wyboru psa, z którym - co często się zapomina, będą przez następnych piętnaście lat. Piętnaście lat! Uświadomienie sobie tego faktu jest już połową sukcesu. Przez ten czas trzeba będzie pójść z życiem na kompromis, ograniczyć wyjazdy, albo znaleźć sobie cierpliwych przyjaciół, zdać sobie sprawę z konieczności codziennego - wielokrotnego wychodzenia z psem na dwór, albo mniej wielokrotnego, ale intensywniejszego. Nie będzie miało znaczenia, że jesteśmy zmęczeni, że żona stara się o rozwód, że nie mamy pracy i że się starzejemy - pies musi wyjść na spacer, no chyba, że jesteśmy szczęśliwymi właścicielami ogrodu. 

Czasami spotykają nas niespodzianki. Uprzedzamy lojalnie, że szczekający donośnie burek z boksu 17 może sprawiać kłopoty wychowawcze, nie jest łatwym psem, stara się dominować a tymczasem po zabraniu do domu piesek staje się najłagodniejszym kanapowcem świata, wylegującym się godzinami w łóżku. Nakłaniamy właścicieli do sterylizacji odbieranych od nas zwierząt, aby niepotrzebnie nie mnożyć bezdomności. Czasami się mylimy, często jednak mamy rację. Trafiają do nas psy o różnej przeszłości, ich złożone zachowania jakże często wynikają ze złych doświadczeń jakie stały się ich udziałem zanim znalazły się w schronisku. Musimy być zapobiegliwi, zakładać najgorsze tak aby komuś nie stała się krzywda (zwierzęciu albo człowiekowi ). Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego.

Nasz apel brzmi - zanim zaadoptujesz, odetchnij, usiądź sam ze sobą i przemyśl swoją decyzję, czy zamierzasz się opiekować zwierzęciem przez najbliższe kilka, kilkanaście lat. Wbrew pozorom łatwiej rozstać się z człowiekiem, przyjaźń można zakończyć z dnia na dzień, rozstać się z chłopakiem, wyprowadzić od rodziców. Tymczasem zwierzę jest absolutnie od ciebie uzależnione. Opuszczone nie poradzi sobie w obcym świecie. . Nie możesz napisać mu listu pożegnalnego, albo wysłać mmsa z napisem żegnaj, bo go nie przeczyta. Nie zrozumie dlaczego wyrzucasz je z samochodu, przywiązujesz do płotu lub drzewa w lesie i nie wracasz. Dlaczego nagle zniknąłeś. Będzie cię szukało, za tobą tęskniło, będzie pragnęło twojego powrotu. Jesteś mu potrzebny, żeby przetrwać w świecie, którego zasad nie pojmuje. Pies, którego wyrzucisz nie zatrzyma się na czerwonym świetle, nie poczeka aż przejedzie pociąg, aby przebiec przez tory, nie znajdzie sobie dobrze płatnej pracy, nie wynajmie mieszkania, aby przetrwać zimę. Zastanów się dobrze, czy będzie cię stać na codzienne karmienie, opiekę weterynaryjną i pielegnację? Czy twoje dochody są wystarczające? Tanie karmy powodują u psów i kotów biegunki i zatrucia pokarmowe. Aby nasze zwierzę było zdrowe trzeba w to włożyć trochę wysiłku i pieniędzy. Musimy się zdecydować albo kupujemy psu lepsze, gotowe karmy, albo przygotowujemy własne jedzenie (czyli znowu kwestia czasu). Gotujemy najlepiej ryż z mięsem i warzywami ( mięso, prócz tego z drobiu, może być surowe; warzywa też, ale dobrze je zetrzeć np. na tarce). 

Pamiętaj, że w naszym kraju szczepienie przeciwko wsciekliźnie jest obowiązkowe, że psa dobrze jest odrobaczyć co pół roku (najlepiej raz na kwartał) gdyż duża ilość pasożytów może doprowadzić do niedrożności jelit, a nawet do ich pęknięcia. Jeśli mieszkasz w mieście, musisz sprzątać po swoim psie. Każdego dnia powinniśmy na zabawę z nim poświęcić przynajmniej godzinę, szkolenie psa w profesjonalnej szkółce pomoże nam w jego właściwym ułożeniu i wzmocni łączące nas więzi.

ZANIM ODDASZ PSA LUB KOTA DO SCHRONISKA

Schronisko w Starogardzie Gdańskim nie przyjmuje zwierząt od właścicieli, trafiają do nas jedynie te zagubione, błąkające się po ulicach lub odebrane podczas interwencji. Oczywiście nie dotyczy to szczególnych przypadków losowych - jak śmierć opiekuna, jego uwięzienie, ciężki wypadek. Często jedynie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, albo pracy po godzinach pracowników, udaje się rozreklamować akcję adopcyjną jakiegoś szczególnie okrutnie potraktowanego psa, czy kota. Dobrym nośnikiem informacji jest oczywiście internet - dlatego, zanim oddasz własne zwierzę do schroniska, spróbuj na własną rękę znaleźć mu dom - daj ogłoszenia w internecie ( jest mnóstwo psich i kocich portali, np. dogomania ), gdzie oprócz zdjęcia psa, można opisać jego historię, zwrócić się z apelem do ludzi o pomoc. Kolejnym sposobem są oczywiście gazety ( Wyborcza, Dziennik Bałtycki, Anonse - to tylko nieliczne przykłady ), telewizja ( najłatwiej próbować w regionalnej), radio oraz nieoceniona poczta pantoflowa. Warto wydrukować zdjęcie zwierzęcia z ogłoszeniem i rozwiesić w dozwolonych miejscach na mieście. Generalnie sposoby są te same, jak przy zagubieniu zwierzęcia.

 

Adopcja wirtualna

Napisane przez Opublikowano w Informacje

Nie kazdy moze przygarnac psa czy kota. Czesto przeszkoda sa warunki lokalowe, dlugie godziny pracy, czy po prostu zla sytuacja finansowa. Przybycie czworonoznego domownika do naszego mieszkania to nie tylko przyjemnosc, ale takze nowe obowiazki i wydatki przez kilka czy kilkanascie lat. Nie kazdy decyduje sie wziac na siebie taka odpowiedzialnosc. 

Adopcja na odleglosc jest szansa dla tych, którzy chcieliby pomóc bezdomnym zwierzetom, jednak nie moga zabrac ich do siebie. Czesto potrzeba naprawde niewiele, aby znacznie polepszyc sytuacje czworonoznego mieszkanca schroniska lub nawet uratowac mu zycie. 

Adopcja wirtualna zwierzat z naszego schroniska moze polegac na 

- Wplatach dowolnych kwot pienieznych przelewem na konto bankowe: 2010 2019 0900 0032 0200 3810 53 bank PKO BP 
na druku przelewu nalezy wpisac w miejscu na tytul: "adopcja na odleglosc i w nawiasie - imie wybranego psa". 

- Mile widziane sa takze upominki dla zwierzat w postaci smakolyków, witamin, ewentualnych leków, srodków i akcesoriów pielegnacyjnych i przeciw insektom. Mozecie panstwo przynosic je osobiscie lub przesylac na adres schroniska. 

- Zwierzeta do adopcji wirtualnej mozna wybrac z zakladki PSY DO ADOPCJI i KOTY DO ADOPCJI

O schronisku

Napisane przez Opublikowano w Informacje

Do stycznia 2002 roku

bezdomnymi zwierzętami z terenu Starogardu Gdańskiego zajmowało się miasto. Od stycznia 1996 roku funkcjonował Punkt Przetrzymywania Zwierząt. Psy miały przebywać tam tymczasowo, jednak z powodu przepełnienia w innych schroniskach czekały na przewiezienie bardzo długo. Warunki panujące na terenie placówki odbiegały od obowiązujących norm, budynek socjalny i kojce dla zwierząt wymagały kapitalnego remontu. Pękały tynki, a siatka w kojcach umożliwiała przechodzenie psów do sąsiednich boksów. Zwierzętom brakowało właściwej opieki, nie było ogrzewania, telefonu, pomieszczenia, w którym mógłby przyjmować lekarz.

Wszystko zmienilo sie, kiedy 1 stycznia 2002 r.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals" przekształciło placówkę w Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, działające zgodnie z Ustawa o Ochronie Zwierząt. Warunki bytowe przebywających u nas psów uległy znacznej poprawie. OTOZ Animals wciąż inwestuje w nasz obiekt. Przeprowadziliśmy kapitalne remonty w budynku socjalnym i w kojcach dla zwierząt. Naprawiliśmy siatkę, zakupiliśmy budy, zmodernizowaliśmy stare i wybudowaliśmy nowe kojce. Urządziliśmy gabinet weterynaryjny, założyliśmy telefon. Przewidujemy dalsze inwestycje.

Planujemy

budowę nowego schroniska. Otrzymaliśmy od władz miasta póltorahektarową działkę, która udało się już ogrodzić, zostało zamontowane szambo. Posiadamy profesjonalny projekt nowoczesnego obiektu, który będzie pełnił również funkcje ośrodka adopcji i edukacji humanitarnej.

W naszym Schronisku przebywa okolo 80 psów,

każdy z nich marzy o tym, żeby obdarzyć Cie dozgonna miłością... Pozwól jednemu z nich na to szczecie, daj mu dom i miejsce w Twoim sercu, a zyskasz wspaniałego przyjaciela, dla którego będziesz najważniejszy na świecie. On obdarzy Cie bezgranicznym zaufaniem i odwdzięczy z nawiązka za każdą chwile spędzoną razem... Pamiętaj o tym, ze wygląd zewnętrzny nie jest najlepszym kryterium wyboru. Znacznie lepiej kierować się cechami danego zwierzaka. Osoba, która nie lubi np. długich codziennych spacerów, nie powinna brać pod swój dach psa, który potrzebuje dużo ruchu. Znacznie lepiej będzie wybrał typowego kanapowca. Jeśli nie mamy doświadczenia w wychowaniu zwierząt, nie decydujmy się na psa rasy wymagającej żelaznej konsekwencji i starannego ułożenia.